جستجو
 صفحه اصلی      درباره ما        تماس با ما         ورود به سايت      
 
 
        متن خبر                               
مدارس شطرنج

مدارس واقعی شطرنج؛ کانون استعدادیابی

 

 

مدارس واقعی شطرنج؛ کانون استعدادیابی

سید رضا فیض آبادی


مدیر یکی از مدارس شطرنج می گوید: یکی از نوجوانان قهرمان فعلی تیم ملی شطرنج وقتی 5 ساله بود به مدرسه شطرنج من آمد و ابتدا بسیار شلوغ و پر تحرک بود. خانواده وی به این منظور او را به مدرسه شطرنج آورده بودند تا او بتواند انرژی خود را از این طریق تخلیه کند اما من در وجود او یک قهرمان جهان را می دیدم. علیرغم اینکه به اقتضای سن و سالش خیلی شلوغ بود اما خدمت پدرش گفتم که من در وجود این بچه یک استاد بزرگ شطرنج را می بینم و با اصرار من خانواده اش قبول کردند که در مسیر حرفه ایی حرکت کند و خوشبختانه امروز او را روی سکو های جهانی می بینیم.
این مبحث را از آنجا مطرح کردیم تا به اهمیت کشف استعدادهای فراوان در ورزش کشور برسیم و شک نداریم که اگر سیستمی جامع برای این منظور فعال باشد در بسیاری از رشته ها می توانیم از سنین خردسالی و نونهالی و نوجوانی استعدادهای ناب و برجسته را به سمت رشته های ورزشی مورد نظر سوق داد. حال که این سیستم در ورزش ما وجود ندارد و تازه در بسیاری از رشته ها از سنین جوانی و بزرگسالی متوجه استعداد تک ستاره هایی می شویم که هادی ساعی و علی دایی و خداداد عزیزی و حسین رضا زاده و...می شوند بناچار باید از حداقل ها هم بهترین استفاده را ببریم. در هر رشته ورزشی داریم بزرگانی که می توانند با تجربیات و دانش و اندوخته های خود به عنوان استعدادیاب مدیریت و فعالیت کنند اما باید ورزش برای آنها جایگاهی بایسته در نظر بگیرد و از فکر و دانش آنها به صورت بهینه سود ببرد. اکنون در شطرنج بسیاری از قهرمانان و ستاره های این رشته ورزشی جذب مدیریت و تدریس در مدارس شطرنج شده اند که خود بخود اتفاقی خوب و قابل توجه است.
مدارس شطرنج در کشورمان به حدی از رشد رسیده اند که اکنون در هر استان شاهد تقاضاهای متعددی برای راه اندازی بیشتر آن هستیم.این مدارس اگر چارچوب واقعی یک کانون را داشته باشند و بتوانند در یک قالب مشخص و معین با شاخصه های تعریف شده حرکت کنند یقینا بازوان توانمندی برای شطرنج و برای علاقمندان به شطرنج خواهند بود و در حقیقت نوعی استعدادیابی را می توان از همین مدارس آغاز کرد.هم اکنون در تهران به تنهایی حدود 67 مدرسه شطرنج دارای مجوز داریم که اغلب زیر نظر اساتید شطرنج فعالیت می کنند و هر روز بر تعداد تقاضا برای توسعه مدارس فوق افزایش می یابد.البته نقش موفقیت های بین المللی شطرنجبازان کشورمان در عرصه رقابت های جهانی و آسیایی در توسعه این مدارس و توجه خانواده ها به شطرنج غیر قابل انکار است. وقتی نوجوانان ما در مسابقات جهانی و یا المپیاد جهانی می درخشند و مورد توجه صداوسیما و رسانه ها قرار می گیرند سایر خانواده ها هم تشویق و ترغیب می شوند تا فرزندان خود را وارد این عرصه کنند.از طرفی حضور ستاره ها و اسطوره ها در جامعه و در رسانه ها خود بخود عاملی انگیزشی است تا خانواده ها فرزندان خود را در قالب چنین قهرمانان و بزرگانی ببینند و با الگو قرار دادن این اسطوره ها تمایل داشته
باشند که فرزندانشان مسیر آنها را طی کنند. وقتی خانواده ایی می بیند که یکی از ستاره های شطرنج نج مجوز مدرسه شطرنج دریافت کرده بدون درنگ و با اعتمادی که بوجود آمده فرزند خود را برای فراگیری به این سمت سوق می دهد و اینجا وظیفه قهرمانان و بزرگان شطرنج سنگین تر می شود چرا که آنها علاوه براینکه باید از جایگاه اجتماعی خود دفاع کنند بایستی سرمشق و الگویی برای خانواده هایی باشند که فرزندان خود را به این مدارس می سپارند. البته از کمیت می توان به کیفیت رسید به عبارتی هر اندازه تعداد شرکت کنندگان در مدارس بیشتر باشد قطعا نخبگان بهتر و بیشتری از داخل آنها بیرون خواهد آمد اما برای این امر مهم باید به یک سری پارامترها و شاخصه ها هم توجه نشان داد. اول از همه اینکه خانواده ها وقتی به مدارس اعتماد می کنند که این مدارس دارای مجوز رسمی باشند و از آنجا که مجوز را می توان با توجه به همان شاخصه ها گرفت بایستی با نظارت براین مدارس سایر امور آن از جمله توجه به مسایل کیفی و اخلاقی و بازدهی و خروجی آنها را هم به طور مداوم رصد کرد تا بازدهی چنین مدارسی مفید و موثر به حال و روز شطرنج و خانواده هایی باشد که به آنها اعتماد کرده اند. در همین حال بایستی مراقب افرادی سود جو و فرصت طلب هم بود که با استفاده از اقبال عمومی و توجه خانواده ها به شطرنج به فکر منافع خود هم هستند و برای آنها سودجویی مهم تر از هر امر دیگری است و این نیز بر عهده هیات های استانهاست تا مراقب معدود افرادی باشند که قصد سو استفاده و فرصت طلبی دارند.
سایت فدراسیون شطرنج آماده دریافت پیشنهادات و انتقاداتی است که ممکن است مردم خوب کشورمان و یا علاقمندان به شطرنج داشته باشند ضمن اینکه گزارش هایی را نیز در آینده از مدارس شطرنج تهیه و منتشر خواهیم کرد
.

 


نوشته شده توسط : مدیر خبر
زمان درج : 1393/10/08 - 14:03
تاریخ انتشار : 1393/10/08 - 12:00
تعداد بازدید : 904
دوشنبه 8 دي 1393

چاپ   بازگشت  

کلیه حقوق این پورتال متعلق به فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران می باشد.
طراحی و اجرا پورتال و بهینه سازی (سئو) : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبر