جستجو
 صفحه اصلی      درباره ما        تماس با ما         ورود به سايت      
 
 
        متن خبر                               
مصاحبه کامبوزیا با خبرگزاری فارس

انتقاد سازنده است، اما غرض ورزی ها تیشه به ریشه ورزش می زند

کامبوزیا: نهالی که 5 سال پیش کاشتیم اکنون ثمره داده است/ حضور حسینی تحمیلی نبود


رئیس فدراسیون شطرنج گفت: خوشبختانه نهالی که ۵ سال پیش کاشته بودیم اکنون به ثمر نشسته است.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، انتخابات فدراسیون شطرنج یک ماه پیش برگزار شده و مجمع این فدراسیون بار دیگر محمد جعفر کامبوزیا را به مدت 4 سال آینده برای ادامه راه 4 سال گذشته انتخاب کرد. اتفاقاً کامبوزیا در مجمعی رای مجدد گرفت که به گفته مسئولان وزارت ورزش تمامی موارد قانونی برای یک انتخابات سالم و بدون سلیقه‌های شخصی در آن رعایت شده بود چه اینکه سرپرست موقتی را وزارت ورزش برای دوره انتخابات معرفی کرد و کامبوزیا هم همانند سایر کاندیداها شانس برابری داشت. با این وجود هر انتخاباتی ممکن است منتقدانی هم داشته باشد که امری طبیعی
است، اما برای اینکه از اهداف آینده و برنامه‌‌های جدید فدراسیون باخبر شویم گفت‌و‌گویی با رئیس فدراسیون شطرنج انجام دادیم که ماحصل آن در ادامه می‌خوانید:
* به نظر شما انتخابات فدراسیون شطرنج راضی کننده بود و یا فقط شما که برنده شدید راضی هستید؟!
این سوال را خود شما و رسانه‌ها و افکار عمومی باید پاسخ بدهند، اما وقتی جمیع جهات را در نظر می‌گیریم می‌بینیم که وزارت ورزش در نهایت عدالت و انصاف فضا را برای همه کاندیداها به نحوی فراهم کرده که جای هیچگونه شک و شبهه و سوالی نباشد. من همواره خودم را تابع قانون می‌دانم و معتقدم که اگر امور بر محور قانون بچرخد خیلی بهتر از بی‌قانونی است. وزارت ورزش برای فدراسیون‌هایی که مدت ریاست رئیس آن تمام شده یک سرپرست انخاب می‌کند و دیدیم که نیک‌بین که خودش از بزرگان و کارشناسان ورزش هستند و مدیریت و ریاست ادارات کل و فدراسیون‌های مختلفی را
بر عهده داشته امور سرپرستی را بر عهده گرفت و از وی هم ممنون هستم که این وظیفه را برعهده گرفتند و به نحو مطلوبی مدیریت کردند تا انتخابات در محیطی سالم و بدون مشکل برگزار شود.
* اگر شما برنده انتخابات هم نمی‌شدید باز هم همین موضع را می‌گرفتید؟
دوستانی که با من و روحیاتم آشنایی دارند می‌دانند که واقعیت‌ها را همیشه گفته و می‌گویم. خدا را گواه می‌گیرم که اگر هر نفر دیگری انتخاب می‌شد در صورت نیاز به او کمک هم می‌کردم چون برای من رشته شطرنج مهم است و اهمیت دارد.
* پس چرا مخالفان و منتقدان شما تشکیک ایجاد کرده‌اند و می‌گویند که انتخابات مشکل داشته و غیر قانونی بوده است؟
اگر کمی انصاف در میان باشد و دوستان با قوانین آشنایی داشته باشند هرگز چنین بحثی را مطرح نمی‌کنند. چه مشکلی در انتخابات بوده که نفر دوم می‌آید و 15 رای می‌آورد و از طرفی افرادی که می‌گویند مشکلی در انتخابات بوده پس چرا شرکت کردند و بعد از اینکه جریان همسو با آنها رای نیاورد شلوغ می‌کنند. البته من اهمیتی برای این موضوع قائل نیستم و برای من مهم این است که شطرنج رو به رشد باشد و خوشحالم که تلاش‌های بنده و همکارانم در سال‌های گذشته اکنون به بار می‌نشیند و شما شاهد درخشش شطرنج‌بازان ایران در المپیاد جهانی و مسابقات قهرمانی جهان هستید.
در ریتینگ اعلام شده از سوی فیده اخیراً دو شطرنج‌باز ایرانی نفر اول جهان شده‌اند و یک بانوی شطرنج‌باز ما هم در جمع 5 نفر برتر جهان قرار دارد. همین نوجوانان و جوانان در آینده می‌توانند موفقیت‌های بزرگتری را در عرصه جهانی و آسیایی برای ایران به ارمغان آورند. برای ما این مهم است و از شما هم تقاضا می‌کنم که دنبال حواشی نباشید؛ البته من از انتقاد استقبال می‌کنم و رسانه‌ها را چشم بیدار و آگاه ورزش می‌دانم، اما اینکه برخی افراد دنبال تخریب هستند را به خودشان واگذار می‌کنم.
* می‌گویند شما بعد از انتخابات برخی از مخالفان خودتان را هم به فدراسیون آورده‌اید و به آنها پست داده‌اید تا کمتر انتقاد کنند.
اینکه من افراد شایسته را دعوت به کار کرده‌ام به نظر شما کار بدی است یا خوب؟! از طرفی اگر هم به گفته شما من از منتقدین و مخالفانم دعوت به همکاری کرده‌ام بیانگر فضای باز و وسیعی است که در فدراسیون وجود دارد و من براین باورم که هر فردی که دلش برای شطرنج می‌سوزد و عاشق این رشته ورزشی است باید در عرصه باشد و همیشه گفته‌ام که درهای فدراسیون به روی تمام کارشناسان و خانواده شطرنج‌باز است.
* برخی انتقاد می‌کنند که شما فردی مثل آقای امیر حسینی را که قبلاً در فدراسیون جهانی زورخانه بوده و آشنایی با شطرنج ندارد به توصیه مسئولان کمیته و وزارت ورزش آورده‌اید و پست صوری مثل قائم مقامی فدراسیون به وی داده‌اید حال آنکه قائم مقام در چارت فدراسیون‌ها وجود ندارد. وی همه امور فدراسیون را با وجود نایب رییس و دبیر فدراسیون در دست گرفته است؟
اولاً باعث خوشحالی خود بنده است که آقای امیر حسینی با کوله‌باری از تجربه مدیریت در ارکان مختلف ورزش قبول زحمت کرده و با ما همکاری می‌کنند. در ثانی مگر آقای امیر حسینی فردی ناآشنا با ورزش است که این حرفها را بهانه می‌کنن؟ وی دبیرکل کمیته ملی المپیک بوده و معاون و قائم مقام سازمان ورزش، در فدراسیون‌های مختلف ریاست کرده و کاملاً با فضای ورزش آشناست. باید اهالی شطرنج خوشحال باشند که چنین بزرگانی در فدراسیون حضور پیدا می‌کنند و من متاسفم برای افرادی که دنبال بهانه‌ایی هستند تا دیگران را تخریب کنند. در همین حال ما در پست نایب رییسی و
دبیری فدراسیون دو نفر از مدیران خلاق و جوان و خوش فکر را داریم که از خانواده شطرنج هستند و دارای تحصیلات عالیه هم هستند. مهندس شفیعی و مهندس کریمی را نمی‌توان جدای از این تشکیلات مدیریتی دانست و با وجود این افراد بنده احساس آرامش می‌کنم. در بحث قائم مقام فدراسیون هم باید عرض کنم که هیچ مانعی وجود ندارد، چرا که در سازمان ورزش هم تاکنون داشته و داریم افرادی که به عنوان قائم مقام فعالیت می‌کنند.
* اینکه شما بلافاصله پس از انتخابات به مسافرت خارج از کشور رفتید و همه امور را به آقای حسینی واگذار کردید این شک و شبهه را براه انداخته که او را وزارت ورزش به شما تحمیل کرده تا عملاً همه کاره فدراسیون باشد.
بازهم می گویم هیچ تحمیلی در کار نیست و بنده از آقای امیر حسینی خواهش کردم که با توجه به اهداف وزارت ورزش و بحث توسعه همگانی و قهرمانی شطرنج به کمک ما بیایند و اثرات حضور وی را در همین مدت کوتاه مسئولیت در شطرنج داریم می بینیم ضمن اینکه مقوله مدیریت ورزشی با مباحث فنی تفاوت دارد. دوستان کمی مطالعه کنند تا ببینند که مدیریت یک بحث جدای از مباحث فنی است. اتفاقا در بخش های فنی و کمیته‌های فدراسیون ما بزرگانی داریم که از خانواده شطرنج هستند و آنجا نیاز است این افراد باشند و در بخش مدیریت هم وجود افرادی مثل آقای امیر حسینی فرصتی مغتنم برای
شطرنج است.
* صحبت پایانی...
چه خوب است به جای پرداختن به این موارد حاشیه‌ایی دوستان بیایند و کمک کنند و دست به دست هم بدهیم تا شطرنج به جایگاه واقعی خود در آسیا و جهان برسد. نهالی که طی 5 سال اخیر کاشته‌ایم اکنون در حال ثمر دهی است و می‌بینیم که جوانان و رده‌های سنی ایران در جهان درخشش دارند و از سکوهای قهرمانی بالا می‌روند. بعد از آن وقفه‌ایی که در شطرنج افتاد ما کار را از پایه شروع کردیم که خدارا شکر استعداد ایرانی در جهان دارد جواب می دهد و با تدوین برنامه‌ایی جامع همین نوجوانان در آینده می‌توانند جای بزرگان را بگیرند و شما شک نکنید که شطرنج ایران و چشمه
خروشان این رشته ورزشی در آینده می‌تواند ما را در رده بزرگسالان در آسیا و جهان صاحب جایگاه و مقام‌های ارزنده‌ای کند. بنده هم هیچ باکی از اندک صداهای مخالف و مغرض ندارم و از انتقاد هم استقبال می‌کنم. من همه این موارد را به جان می‌خرم تا در راه پیشرفت شطرنج خللی بوجود نیاید و مهم برای من انجام وظیفه برای نوجوانان و خانواده شطرنج است و اینکه خوشحالی را در سیمای قهرمانان و مردم ورزش دوست می بینم برایم دنیا ارزش دارد. انشالله بتوانیم با کمک کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و همه کارشناسان به خصوص رسانه ها که بسیار تاثیر گذار هستند بر توسعه
این قهرمانی‌‌ها و همگانی کردن ورزش بیش از پیش کمک کنیم


نوشته شده توسط : مسئول سایت
زمان درج : 1393/10/17 - 14:45
تاریخ انتشار : 1393/10/18 - 12:00
تعداد بازدید : 782
چهارشنبه 17 دي 1393

چاپ   بازگشت  

کلیه حقوق این پورتال متعلق به فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران می باشد.
طراحی و اجرا پورتال و بهینه سازی (سئو) : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبر