جستجو
 صفحه اصلی      درباره ما        تماس با ما         ورود به سايت      
 
 
        متن خبر                               
مصاحبه

گفت و گو با مجری و سرداور مسابقات جام خزر

 


تورنمنت بین المللی جام خزر از جمله مسابقات معتبری است که در ایران برگزار می شود و کماکان جایگاه خود را در بین شطرنجبازان مطرح داخلی و خارجی حفظ کرده است. هر چند به دلیل مشکلات و تنگناهای اقتصادی موجود امکان برگزاری ایده آل این تورنمنت برای استانی مثل گیلان وجود ندارد اما برگزار کنندگان این مسابقات امسال هم سعی کردند با مدیریت و تدبیر خود تورنمنت فوق را با گرمای زیاد برگزار کنند ولی به گفته خودشان تا رسیدن به اهداف بزرگ تر راه زیادی پیش رو دارند.
خانم شهره بیات که خود از قهرمانان شطرنج کشور است در تورنمنت جام خزر هم سرداور مسابقات بود و هم برگزار کننده و به گفته شرکت کنندگان و ناظران بی طرف وی بخوبی از عهده برگزاری این مسابقات بر آمد.
گفت و گوی ما با وی شاید خسته نباشیدی باشد برای بانویی که بواقع مدیریت خوب خود را برای برگزاری تورنمنت های بزرگ نشان داد:
 
*این دوره نسبت به دوره قبل چقدر پیشرفت کمی و کیفی داشت
- امسال در مقایسه با دوره گذشته تعداد اساتید بزرگ و بازیکنان دارای عنوان استادی افزایش پیدا کرده بود ضمن اینکه از نظر استانداردهای برگزاری مسابقات پیشرفت های محسوسی وجود داشت به عنوان مثال برای اولین بار بازی های 10 میز برتر مسابقات در سایت های ایرانی و خارجی پخش زنده می شد و نتایج هر چهار جدول به صورت زنده روی سایت نتایج مسابقات قرار می گرفت.
*تعداد کل شرکت کنندگان با تفکیک خانم ها و آقایان
521 بازیکن از 13 کشور و 3 قاره در این مسابقات حاضر بودند، در جدول C مسابقات که مخصوص بانوان بود 45 بازیکن حضور داشتند ضمن اینکه تعداد زیادی از بازیکنان خانم در جدول D (زیر 14 سال ) شرکت داشتند. همچنین تعدادی از بانوان صاحب نام کشورمان نیز در جدول A و B حاضر شدند به عنوان مثال خانم پورکاشیان در جدول A به رقابت پرداختند و خانم هما علوی در جدول B توانستند جزو 10 نفر برتر قرار بگیرند.
*چند نفر دارای ریتینگ بالا در جام خزر حضور داشتند؟
25 بازیکن دارای درجه بین المللی بالای 2300 در این مسابقات حاضر بودند.
*هدف از برگزاری این مسابقات آنهم در گیلان چیست. به عبارتی چه فلسفه ایی در برگزاری این مسابقات نهفته است؟
مسلماً مهمترین اهداف پیش رو پیشرفت شطرنج کشورمان و عمومی کردن این ورزش ارزشمند در سطح جامعه  است. ضمن اینکه از اهداف جانبی آن می توان به گسترش دوستی بین ملت ها و آشنایی فرهنگ کشورمان به سایر کشورها اشاره داشت. همچنین از کمک به بخش گردشگری ورزشی که امروزه یک رشته رو به رشد در صنعت گردشگری می باشد نباید غافل شد که میزبانی مسابقات و حضور ورزشکارانی از کشورهای مختلف کمک زیادی به امر گردشگری می کند.
*بنابراین سازمان گردشگری هم باید ممنون شما باشد که به توسعه گردشگر ورزشی هم کمک می کنید؟
-بله، حتما باید آنها استقبال کنند. ما خیلی راحت و از نزدیکرین و بهترین فضا برای تبلیغ کشورمان و جاذبه های گردشگری آن استفاده می کنیم.
*آیا اینگونه مسابقات تاثیری در پیشرفت شطرنج استان و کشور داشته است/
مسابقات این چنینی فواید بسیاری برای شطرنج کشورمان دارد. به عنوان مثال کسب نورم های استادی و آشنایی با شطرنجبازان مستعد از جمله فواید پیش روست. به خاطر دارم در همین مسابقات جام خزر بود که برای نخستین بار در رده زیر 6 سال پویا پورمهران با کسب تمامی امتیازات ممکن قهرمان شد و همه با این بازیکن با استعداد آشنا شدند
*چه مبلغی برای جایزه نقدی مسابقات در نظر گرفته بودید؟
بودجه امسال برای جایزه مسابقات  در بخش استاندارد 40 میلیون تومان بود
*آیا چهره های جدیدی هم در این مسابقات دیده شدند؟
بله- در جدول A اساتیدی بودند که برای اولین بار به کشورمان سفر می کردند و البته در جدول نوجوانان هم چهره های مستعد زیادی برای اولین بار حضور داشتند که در آینده درباره شان بیشتر خواهیم شنید.  
  
*دوره های آینده هم جام خزر برگزار می شود؟ برای دوره بعد چه هدفی دارید؟
البته بسیاری از اهداف رابطه مستقیم با بودجه موجود دارد، در صورت وجود امکانات لازم دعوت از اساتید دارای درجه بین المللی بالای 2600، پیش بینی جایزه نفر برتر بانوان در تمامی جداول و افزایش تعداد بازی هایی که پخش زنده می شوند و برگزاری مسابقات سیمولتانه در حاشیه رقابت های اصلی از اهدافی هستند که امیدوارم اجرایی شوند تا با جذابیت بیشتری این تورنمنت معتبر را بازهم برگزار کنیم.
*کدام نهادها و سازمانهای استانی با شما همکاری کردند.
شورای اسلامی شهر رشت همکاری بسیار خوبی از نظر تهیه امکانات با این مسابقات داشتند ضمن اینکه استانداری نیز قول همکاری داده است.
 
*از تعداد شطرنجبازان استان گیلان در حال آماری دارید؟
بر اساس آمار سیستم جامع تعداد شطرنجبازان استان  812نفر است که البته با آمار واقعی تفاوت معنا داری دارد چون بسیاری از شطرنجبازان در مسابقات رسمی شرکت نمی کنند اما جایگاه شطرنج در استان گیلان بسیار با اهمیت است و شطرنج  به صورت همگانی در پارک ها و قهوه خانه ها رونق زیادی دارد.
*تعداد داوران و مربیان استان
استان گیلان دارای 64 داور شامل سه داور بین المللی، 5 داور فیده و تعداد زیادی داور درجه یک، دو و سه می باشد. تعداد مربیان نیز 80 نفر می باشند که در این بین دو فیده ترینر (FT) و یک معلم فیده(FI) ، چند مدرس دوره های مربیگری فدراسیون شطرنج کشور و تعداد زیادی مربی درجه یک، دو ، سه در استان وجود دارد.
*چه تعداد مدرسه دارای مجور در استان وجود دارد؟
در استان گیلان باشگاه شطرنج رواج بیشتری از مدرسه شطرنج دارد. اگر اشتباه نکنم تفاوتش با مدرسه در این است که باشگاه می تواند در سه رشته ورزشی فعال باشد اما سیاست مدیران باشگاه های شطرنج در گیلان تاکنون به این شکل بوده که تک رشته ای در شطرنج فعالیت داشته باشند و درحال حاضر 8  باشگاه شطرنج در سطح استان مشغول به فعالیت هستند.
 
*اگر بخواهیم تورنمنت های نظیر جام خزر را که در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود درجه بندی کنیم جام خزر در کدام درجه بندی جای می گیرد a-b-c...
به شخصه فکر می کنم در حال حاضر در درجه B قرار داریم و البته برای رسیدن به مسابقاتی که در درجه A قرار دارند راه درازی در پیش است که همت مسئولان را برای بهبود  اوضاع اقتصادی کشور طلب می کند به عنوان مثال تنها جایزه مسابقات بین المللی ایرفلوت روسیه 140000 یورو است بنابراین بودجه ای که برای این مسابقات در نظر گرفته شده احتمالا بیش از کل بودجه ورزش شطرنج در کشور ماست!
 
*خود شما هم شطرنجبازی کرده اید؟
بله، بنده از 10 سالگی به عنوان بازیکن در میادین ملی و بین المللی شطرنج حاضر بوده ام.
*تا چه مرحله ایی پیش رفتید
قهرمانی  جوانان کشور، قهرمانی جشنواره کشور، قهرمانی  بلیتس کشور، عضویت در تیم ملی، استادی فدراسیون جهانی شطرنج، قهرمانی و نایب قهرمانی در مسابقات رده های سنی از 12 سال تا 18 سال، قهرمانی دهه فجر کشور و قهرمانی زنان مسلمان جهان از جمله مواردی هستند که می توانم به آنها اشاره کنم.
 
*آیا خواسته های شما را فدراسیون برآورده کرده است؟
با توجه به اینکه از زمان حضور من در شطرنج افراد مختلفی در راس مدیریت فدراسیون شطرنج قرار گرفتند می توانم بگویم در دوره های مختلف شرایط متفاوتی حاکم بوده است. به گمان من در حال حاضر با تغییرات مثبتی که در بدنه فدراسیون شاهد هستیم اوضاع شطرنج کشورمان رو به بهتر شدن است هر چند که تدوین آیین نامه های مشحص تر برای تعیین معیار های مورد نظر فدراسیون شطرنج در بخش های انتخاب نفرات برتر در تیم های ملی، اعزام مربیان و داوران و برگزاری اردو های آموزشی به عنوان یک ضرورت در تمامی ادوار مطرح بوده و همچنان این مشکل برطرف نشده است.
*خدا قوت و به امید برگزاری مسابقات جام خزر در دوره های آینده با کیفیتی که مد نظر خود شماست.
-ممنون و من هم از همه افرادی که کمک کردند تا میزبان خوبی برای شرکت کنندگان داخلی و خارجی باشیم نهایت تشکر را دارم.
 
 
گفت و گو از:سیدرضا فیض آبادینوشته شده توسط : مدیر خبر
زمان درج : 1393/12/03 - 10:26
تاریخ انتشار : 1393/12/03 - 12:00
تعداد بازدید : 658
يکشنبه 3 اسفند 1393

چاپ   بازگشت  

کلیه حقوق این پورتال متعلق به فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران می باشد.
طراحی و اجرا پورتال و بهینه سازی (سئو) : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبر