جستجو
 صفحه اصلی      درباره ما        تماس با ما         ورود به سايت      
 
 
        متن خبر                               
گزارش سرداور

سرداور مسابقات بین المللی شطرنج جام فجر ارومیه

هاشمی: ارومیه پتانسیل میزبانی رقابت های آسیایی را دارد

 

 سرداور رقابت های بین المللی شطرنج جام فجر گفت: میزبانی ارومیه در برگزاری بیست و سومین دوره مسابقات بین المللی شطرنج نشان داد این شهر، پتانسیل لازم برای نامزدی میزبانی مسابقات آسیایی را نیز دارد.

به گزارش سایت فدراسیون شطرنج، عرفان هاشمی گفت: مسابقات ارومیه از نظر کیفیت برگزاری در حد استانداردهای مورد نظر بود و چنین سطح کیفی در برگزاری این مسابقات، نشانگر ظرفیت بالای استان و شهر ارومیه برای برگزاری مسابقات بزرگتر و حتی مسابقات آسیایی است.

هاشمی افزود: برخی استانداردهای جهانی در بیشتر مسابقاتی که در شهرهای مختلف ایران برگزار می شود بطورکامل رعایت نمی گردد اما خوشبختانه مسئولین برگزاری این مسابقات توانسته اند در حد دور از انتظاری موارد استاندارد را رعایت نمایند.

وی یکجا بودن محل اقامت بازیکنان و محل برگزاری مسابقات را یکی از این موارد برشمرد و ابراز داشت: این موارد اگرچه مسائل ساده ای به نظر می رسد اما برای بازکنان شطرنج مهم است که میزان استرس به حداقل ممکن برسد، محل برگزاری از نظر کیفیت میز مسابقات، صندلی ها و امکانات جنبی وضعیت مطلوبی داشته باشد. ولی در بیشتر مسابقات از این نکات غفلت می شود و توجه مسئولین برگزاری مسابقات ارومیه به این موارد، نشانگر این نکته است که در این استان و این شهر، شطرنج را می شناسد و بازیکنان شطرنج مورد احترام واقع می شوند.

این داور و مربی، شطرنج را میدان بازی فکری برشمرد که هر بازیکن سعی در غلبه بر حریف دارد و گفت: در سال های اخیر حمایت از شطرنج و بازیکنان تغییر چشمگیری داشته است که بی تردید مرهون تلاش بازیکنان و استمرار پیگیری های ایشان و تغییر نگاه به این ورزش فکری است.

هاشمی سطح کیفی مسابقات بین المللی ارومیه را بالا ارزیابی کرده و اظهار داشت: در چنین مسابقاتی عموما در روز و حتی روزهای اول، برخی ناهماهنگی ها پیش می آید اما در ادامه، این مسائل رفع می شود و هویت واقعی مسابقات ظاهر می گردد. و جام فجر ارومیه با کمترین حاشیه ها و بالاترین کیفیت ممکن دور از تصور ظاهر شد و باید از مسئولین برگزاری کمال تشکر و قدردانی را به عمل آورد.

عرفان هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع داوری مسابقات اشاره نموده و بیان داشت: خوشبختانه در بازی شطرنج برخلاف بسیاری از ورزش ها اطاعت از داور یکی از اساسی ترین موارد نهادینه شده در بین بازیکنان و مربیان است. باخت به گوشی همراه یکی از مواردی است که در روز اول برگزاری ۶ بازنده داشت اما همگی قبول داشتند که همراه داشتن گوشی همراه خلاف مقررات بوده و باخت به دنبال دارد. این یکی از تمایزات مهم بازی های فکری با دیگر بازی ها و ورزش هاست.

هاشمی درخاتمه ابراز امیدواری کرد در سال های آتی شاهد پیشرفت و بهبود وضعیت این بازی و قبول آن به عنوان یک بازی فکری باشیم و با سوق دادن جوانان به سمت چنین ورزش هایی افق های روشنی را شاهد باشیم

 

 


نوشته شده توسط : مدیر خبر
زمان درج : 1393/12/05 - 10:05
تاریخ انتشار : 1393/12/05 - 12:00
تعداد بازدید : 385
سه شنبه 5 اسفند 1393

چاپ   بازگشت  

کلیه حقوق این پورتال متعلق به فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران می باشد.
طراحی و اجرا پورتال و بهینه سازی (سئو) : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبر