جستجو
 صفحه اصلی      درباره ما        تماس با ما         ورود به سايت      
 
 
        متن خبر                               
طرح تحقیقاتی

"آموزش شطرنج درتقویت حافظه فعال دانش آموزان موثر است" .

به گزارش كميته آموزش،پژوهش و استعداديابي فدراسيون شطرنج، طرح* بررسی اثرات آموزش رسمی شطرنج بر حافظه فعال دانش آموزان* با عنوان پایان نامه تحصیلات تکمیلی آقاي علی محمد باقر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روانشناسی تربیتی  به مرحله اجرا رسید و  بر اساس نتايج آن :

آموزش رسمي شطرنج در تقويت حافظه فعال دانش آموزان ، موثر است.

 به دعوت کمیته آموزش ، پژوهش و استعداديابي  فدراسیون شطرنج، مجری طرح به همراه دکتر کامبیز کامکاری (روانشناس و استاد راهنمای طرح) در جلسه مورخ 27/5/90 کمیته پژوهش حاضر و جزئیات اجرای این طرح را تشریح نمود.

در اجراي اين پژوهش و با هماهنگي فدراسيون شطرنج ، از ابتدای مهرماه سال  گذشته ، 45 نفر از دانش آموزان مدارس شهر تهران به مدت 5 ماه و بصورت رايگان در مدرسه شطرنج تهران ، تحت آموزش شطرنج قرار گرفتند و  پس از اتمام دوره آموزشی و با انجام آزمونهای روان­شناختی  میزان تاثیر آموزش شطرنج در تقویت حافظه فعال این دانش آموزان مورد سنجش قرار گرفت.

تیم پژوهش این تحقیق عبارت بودند از:

پژوهشگر: آقای علی محمد باقر

استاد راهنما: آقاي دکتر کامبیز کامکاری

استاد مشاور: خانم دکتر مهناز استکی

لازم به ذكر است پس از دفاع از پايان نامه و كسب نمره عالي در جلسه دفاع ،  مقاله علمي _ پژوهشي اين تحقيق نيز به نگارش درآمده و جهت چاپ به يكي از نشريات علمي پژوهشي ارسال شده است.

 نتايج تحقيق مذكور تاييد مجددي بر اثرات مثبت آموزش شطرنج در تقويت قواي ذهني كودكان و نوجوانان بوده و گوياي فوايد مستقيم آن بر افزايش كاركردهاي شناختی مي باشد.

كميته آموزش ، پژوهش و استعداديابي فدراسيون شطرنج با تبريك موفقيت مذكور به تيم پژوهش ، براي حمايت فني و مشاوره اي از پژوهشگران طرح هاي تحقيقاتي با محوريت شطرنج اعلام آمادگي مي نمايد.

 

 


نوشته شده توسط : مدیر خبر
زمان درج : 1392/02/07 - 09:22
تاریخ انتشار : 1392/02/07 - 12:00
تعداد بازدید : 1647
شنبه 7 ارديبهشت 1392

چاپ   بازگشت  

کلیه حقوق این پورتال متعلق به فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران می باشد.
طراحی و اجرا پورتال و بهینه سازی (سئو) : شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبر