خبر فوری: در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، فیروزجا با 20 پله صعود در رده 56 جهان ایستاد انتخاب " مهندس محمد جعفر کامبوزیا " به عنوان نایب رئیس افتخاری فدراسیون جهانی شطرنج " فیده " در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، مقصودلو رده 76 جهان را به خود اختصاص داد اعلام تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج؛ خادم الشریعه در جایگاه 19 جهان قرار گرفت انتخاب مهندس "پهلوان زاده" به عنوان عضو ارشد و دبیر کمیته قوانین فدراسیون جهانی شطرنج شطرنج در بازیهای آسیایی سال 2022 چین حضور خواهد داشت

جزئیات خبر

۱۳ اسفند ۱۳۹۷

برای شرکت در مسابقات قهرمانی تیمی جهان/ تیم ملی شطرنج ایران راهی آستانه قزاقستان شد

تیم ملی شطرنج ایران برای حضور در مسابقات قهرمانی تیمی جهان راهی آستانه قزاقستان شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، تیم ملی شطرنج ایران برای شرکت در مسابقات قهرمانی تیمی جهان با ترکیب پرهام مقصودلو، علیرضا فیروزجا، محمدامین طباطبایی، پویا ایدنی و آرین غلامی بامداد امروز (دوشنبه) 13 اسفندماه از تهران راهی مسکو و از آنجا به آستانه قزاقستان پرواز کرد. احسان قائم مقامی نیز یکی از نمایندگان شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی تیمی جهان بود که از حضور در این مسابقات انصراف داد.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج نیز در سفر به قزاقستان همراه ملی پوشان است، او قرار است سه شنبه در جلسه هیات رئیسه فدراسیون جهانی شرکت کند.

مسابقات شطرنج قهرمانی تیمی جهان (آقایان و بانوان) از 13 تا 24 اسفندماه در آستانه قزاقستان برگزار می شود. در این رقابت ها و در بخش مردان 10 تیم به رقابت با یکدیگر می پردازند.

چین (قهرمان جهان)، آذربایجان (قهرمان اروپا)، ایران (قهرمان آسیا)، آمریکا (دارنده بالاترین میانگین ریتینگ قاره آمریکا)، مصر (دارنده بالاترین میانگین ریتینگ قاره آفریقا)، روسیه (بر اساس نتایج المپیاد 2018)، لهستان (بر اساس نتایج المپیاد 2018)، انگلیس (بر اساس نتایج المپیاد 2018)، قزاقستان( کشور میزبان) و هند (تیم منتخب فیده) 10 تیم حاضر در رقابت های تیمی جهان هستند.

در مسابقات قهرمانی تیمی جهان رقابت برای کسب عنوان قهرمانی بین تیم های روسیه و چین است، با توجه به غیبت برخی از بازیکنان برتر این دو تیم، از آذربایجان، آمریکا و هند نیز به عنوان تیم های صاحب شانس یاد می شود. سایت فدراسیون جهانی شطرنج (فیده ) مدعی شده ایران نیز با ترکیب جوانش می تواند یکی از تیم های مدعی باشد.

در بخش بانوان هم پیش بینی در خصوص اینکه کدام تیم ها شانس قهرمانی بوده ، دشوار است ولی با این همه از روسیه و چین به عنوان مدعیان اصلی یاد می شود. همچنین تیم های اوکراین، هند و گرجستان نیز از تیم های صاحب شانس هستند.

برنامه کامل مسابقات قهرمانی تیمی جهان به شرح زیر است:

*دوشنبه 13 اسفند: (برگزاری مراسم افتتاحیه)
*سه شنبه 14 اسفند تا شنبه 18 اسفند: (برگزاری دورهای اول تا پنجم)
*یکشنبه 19 اسفند: (تیم ها استراحت خواهند داشت)
*دوشنبه 20 اسفند تا پنجشنبه 23 اسفند: (برگزاری دورهای ششم تا نهم و برگزاری مراسم اختتامیه)