خبر فوری: در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، علیرضا فیروزجا با 9 پله صعود در رده 28 جهان ایستاد انتخاب " مهندس محمد جعفر کامبوزیا " به عنوان نایب رئیس افتخاری فدراسیون جهانی شطرنج " فیده " اعلام تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج؛ خادم الشریعه در جایگاه 14 بانوان جهان قرار گرفت انتخاب مهندس "پهلوان زاده" به عنوان عضو ارشد و دبیر کمیته قوانین فدراسیون جهانی شطرنج در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، پرهام مقصودلو با صعود چشمگیر 29 پله ای در رده های و پنجاه و یکم قرار گرفت شطرنج در بازیهای آسیایی سال 2022 چین حضور خواهد داشت

جزئیات خبر

۱۷ شهريور ۱۳۹۸

جام جهانی شطرنج از فردا آغاز می شود

رقابت نمایندگان ایران با بزرگان جهان در خانتی مانسیسک روسیه

دهمین دوره جام جهانی شطرنج در شرایطی از فردا آغاز می شود که خانتی مانسیسک روسیه برای پنجمین بار میزبان این مسابقات شده است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، دهمین دوره جام جهانی شطرنج ، از فردا هجدهم شهریورماه در خانتی مانسیسک روسیه، آغاز خواهد شد.

در این دوره از مسابقات 128 بازیکن از 47 کشور جهان به رقابت با یکدیگر می پردازند.

رقابت های جام جهانی به صورت رفت و برگشت برگزار می شود و در صورت تساوی بازیکنان کار به دیدار سوم کشیده می شود. در ضمن مسابقات به صورت تک حذفی برگزار می شود و شکست در هر مرحله به منزله خداحافظی شطرنج بازان از جام جهانی خواهد بود.

ایران برای نخستین بار در تاریخ با 4 بازیکن در این رقابت ها شرکت کرده است؛ احسان قائم‌مقامی، پرهام مقصودلو، علیرضا فیروزجا و محمدامین طباطبایی نمایندگان ایران در جام جهانی هستند که برنامه دور نخست رقابت های آنها به شرح زیر است:

*احسان قائم مقامی - یانگ‌یی یو از چین
* پرهام مقصودلو - ماکسیم چیگائف از روسیه
* علیرضا فیروزجا - آرمن پاشاکیان از ارمنستان
* محمد امین طباطبایی - باسم امین از مصر

اناند هندی و ارونیان ارمنی با دوبار قهرمانی، پرافتخارترین بازیکنان جام جهانی شطرنج به حساب می آیند.

نخستین دوره جام جهانی سال 2000 در شن یانگ چین برگزار شد. این برای بار پنجم است که خانتی مانسیسک روسیه میزبان جام جهانی می شود.