خبر فوری: در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، علیرضا فیروزجا با 9 پله صعود در رده 28 جهان ایستاد انتخاب " مهندس محمد جعفر کامبوزیا " به عنوان نایب رئیس افتخاری فدراسیون جهانی شطرنج " فیده " اعلام تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج؛ خادم الشریعه در جایگاه 14 بانوان جهان قرار گرفت انتخاب مهندس "پهلوان زاده" به عنوان عضو ارشد و دبیر کمیته قوانین فدراسیون جهانی شطرنج در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، پرهام مقصودلو با صعود چشمگیر 29 پله ای در رده های و پنجاه و یکم قرار گرفت شطرنج در بازیهای آسیایی سال 2022 چین حضور خواهد داشت

جزئیات خبر

۲۱ شهريور ۱۳۹۸

ادامه نتایج درخشان شطرنج ایران در جام جهانی

طباطبایی هم به دور دوم صعود کرد

با صعود محمدامین طباطبایی، تعداد نمایندگان ایران در دوم جام جهانی به عدد 3 رسید.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، دیدارهای تکمیلی مرحله نخست رقابت های جام جهانی شطرنج(2 بازی سریع 25 دقیقه ای) امروز برگزار شد و یکی از نمایندگان کشورمان با برتری برابر حریف خود جواز حضور در مرحله دوم را کسب کرد.

امروز محمدامین طباطبایی (2642) برابر باسم امین از مصر (2699) به یک پیروزی و یک تساوی رسید تا صعود کند. بدین ترتیب طباطبایی در مرحله بعد حریف جفری شیونگ سوپر استاد بزرگ آمریکایی شد.

در دیگر دیدار تکمیلی، احسان قائم مقامی (2544) مقابل یانگ یی یو از چین (2763) قرار گرفت. دو بازیکن در رقابت سریع 25 دقیقه ای خود به تساوی رسیدند تا کار به دو مسابقه سریع 10 دقیقه ای کشیده شود. در این قسمت نیز قائم مقامی و سوپر استاد بزرگی چینی به تساوی دست یافتند تا دیدار برق آسای 5 دقیقه تعیین کننده شطرنجباز پیروزباشد. در این دیدار یانگ یی یو از چین پیروز شد تا نخستین استاد بزرگ شطرنج ایران در عین شایستگی از صعود به مرحله بعدی بازماند.

بدین ترتیب فیروزجا، مقصودلو و طباطبایی راهی دور دوم شدند تا برای نخستین بار در تاریخ 3 شطرنج باز ایرانی در مرحله دوم جام جهانی حضور یابند.

لازم به یادآوری است که روز گذشته علیرضا فیروزجا (2702) و پرهام مقصودلو (2664) با برتری برابر حریفان ارمنی و روسی جواز حضور در مرحله دوم (64 بازیکن برتر) را کسب کرده بودند.

طبق برنامه در مرحله دوم فیروزجا به مصاف دوبُف از روسیه قهرمان حال حاضر سریع جهان می رود و مقصودلو با آرونیان ارمنی مدافع عنوان قهرمانی می رود. مسابقات مرحله دوم جام جهانی از فردا ساعت 14:30 آغاز می شود.

دهمین دوره رقابت های جام جهانی در خانتی مانسیسک روسیه برگزار می شود و مجموع جوایز در نظر گرفته شده برای این مسابقات یک میلیون و ششصد هزار دلار است.