خبر فوری: در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، علیرضا فیروزجا با 9 پله صعود در رده 28 جهان ایستاد انتخاب " مهندس محمد جعفر کامبوزیا " به عنوان نایب رئیس افتخاری فدراسیون جهانی شطرنج " فیده " اعلام تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج؛ خادم الشریعه در جایگاه 14 بانوان جهان قرار گرفت انتخاب مهندس "پهلوان زاده" به عنوان عضو ارشد و دبیر کمیته قوانین فدراسیون جهانی شطرنج در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، پرهام مقصودلو با صعود چشمگیر 29 پله ای در رده های و پنجاه و یکم قرار گرفت شطرنج در بازیهای آسیایی سال 2022 چین حضور خواهد داشت

جزئیات خبر

۱۲ مهر ۱۳۹۸

پایان دهمین دوره جام جهانی شطرنج در روسیه

رجبوف آذربایجانی جام قهرمانی را بالای سر برد

تیمور رجبوف از آذربایجان با برتری برابر دینگ لیرن از چین عنوان قهرمانی دهمین دوره جام جهانی شطرنج را از آن خود کرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، پرونده دهمین دوره رقابت های جام جهانی شطرنج امروز با قهرمانی تیمور رجبوف از آذربایجان در خانتی مانسیسک روسیه بسته شد. رجبوف در دیدار فینال برابر دینگ لیرن از چین به برتری رسید تا این عنوان ارزشمند را بدست آورد.

در دیدار رده بندی نیز یو یانئی از چین به مصاف مکسیم واشیه از فرانسه رفت که در پایان مکسیم واشیه با پیروزی موفق به کسب عنوان سوم رقابت ها شد. در دیدار فینال و رده بندی شطرنج بازان 4 بازی برگزار کردند که پس از تساوی کار به دیدار تکمیلی کشیده شد.

مجموع جوایز در نظر گرفته شده برای جام جهانی شطرنج یک میلیون و ششصد هزار دلار بود. همچنین در پایان این مسابقات رجبوف و لیرن سهمیه حضور در رقابت های قهرمانی جهان را کسب کردند. مگنوس کارلسن که قهرمان حال حاضر جهان است، به طور اتوماتیک در رقابت های قهرمانی جهان حضور خواهد داشت. در ضمن کاروآنای آمریکایی نیز پیش از این سهمیه حضور در رقابت های قهرمانی جهان را کسب کرده بود.

ذکر این نکته ضروری است که در این دوره از رقابت های جام جهانی شطرنج، ایران برای نخستین بار در تاریخ 4 نماینده داشت و علیرضا فیروزجا توانست با برتری در دورهای اول و دوم به جمع 32 بازیکن برتر جام جهانی راه پیدا کند.