خبر فوری: در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، فیروزجا با 20 پله صعود در رده 56 جهان ایستاد انتخاب " مهندس محمد جعفر کامبوزیا " به عنوان نایب رئیس افتخاری فدراسیون جهانی شطرنج " فیده " در تازه ترین رده بندی فداسیون جهانی شطرنج، مقصودلو رده 76 جهان را به خود اختصاص داد اعلام تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج؛ خادم الشریعه در جایگاه 19 جهان قرار گرفت انتخاب مهندس "پهلوان زاده" به عنوان عضو ارشد و دبیر کمیته قوانین فدراسیون جهانی شطرنج شطرنج در بازیهای آسیایی سال 2022 چین حضور خواهد داشت

آخرین اخبار و رویدادها

رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان جهان در مسکو

رونمایی از 8 بازیکن باقیمانده در مرحله دوم

 

با صعود 2 شطرنج باز آمریکایی به مرحله دوم، چهره 8 بازیکن باقیمانده در رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان جهان (2020-2019 ) در مسکو مشخص شد.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، دو دیدار باقیمانده از مرحله اول پنجمین دوره رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان جهان (2020-2019 ) برگزار شد و چهره دو شطرنج باز صعود کننده به مرحله دوم مشخص شد.

 

شب گذشته "وسلی سو" و "هیکارو ناکامورا" با پیروزی در دیدارهای تکمیلی، جواز حضور در مرحله دوم (یک چهارم نهایی) را دریافت کردند.

 

در مرحله نخست، 16 شطرنج باز حاضر در مسابقات به مصاف یکدیگر رفتند اما با حذف 8 بازیکن، حالا تنها 8 شطرنج باز شامل 4 بازیکن روس، 2 آمریکایی، و 2 چینی و لهستانی در مرحله دوم حضور خواهند داشت.

 

اسامی شطرنج بازان حاضر در مرحله یک چهارم نهایی به این شرح است:

 

دنیل دوبف از روسیه (2690)

هیکارو ناکامورا از آمریکا (2761)

وسلی سو از آمریکا (2754)

آلکساندر گریچوک از روسیه (2772)

یان نپومنشی از روسیه (2773)

وی ئی از چین (2736)

پیتر اسویلدر از روسیه (2739)

رادوسلاو وجتازک از لهستان (2724)

 

لازم به یادآوری است که در مرحله دوم رقابت ها، 8 شطرنج باز باقیمانده رو در روی هم قرار می گیرند تا در نهایت 4 نفر پای به مرحله بعدی بگذارند.

 

جایزه در نظر گرفته شده برای این دور از رقابت های 130 هزار یورو می باشد. دو نفر اول این رویداد مهم جواز حضور در مسابقات جهانی شطرنج را کسب می کنند.

 

رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان از سال 2008 آغاز شده و معمولا هر دوره این رقابت ها در دو سال برگزار می شود. در بخش بانوان این مسابقات نیز تا به امروز چهار دوره برگزار شده که در دوره چهارم ایران در سال 2015 میزبان رقابت ها بود.

رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان جهان (2020-2019 )

6 بازیکن صعود کردند، گیری و ممدیاروف حذف شدند

چهره 6 شطرنج باز صعود کننده به دور دوم رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان جهان (2020-2019 ) مشخص شد.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، مرحله اول از پنجمین دوره رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان جهان (2020-2019 ) و چهره نفرات صعود کننده به مرحله دوم مشخص شد.

 

در مرحله نخست، 16 شطرنج باز حاضر در مسابقات به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان نتایج زیر بدست آمد:

 

*آنیش گیری از هلند (2787) 0.5 - دنیل دوبف از روسیه (2690) 1.5

با این نتیجه آنیش گیری بختس نخست قهرمانی از دور رقابت ها کنار رفت.

 

*تیمور رجب اف از آذربایجان (2759) یک - هیکارو ناکامورا از آمریکا (2761) یک

سرنوشت پیروز نهایی به دیدارهای تایبریک امروز کشیده شد. این دو امروز دو مسابقه با یکدیگر برگزار می کنند.

 

*یان دودا از لهستان (2728) یک - وسلی سو از آمریکا (2754) یک

سرنوشت پیروز نهایی به دیدارهای تایبریک امروز کشیده شد. این دو امروز دو مسابقه با یکدیگر برگزار می کنند.

 

*سرگئی کاریاکین از روسیه (2752) 0.5 - آلکساندر گریچوک از روسیه (2772) 1.5

با این نتیجه یکی از دو شطرنج باز روس از دور رقابت ها خارج شد.

 

*لئون آرونیان از ارمنستان (2762) 0.5 - یان نپومنشی از روسیه (2773) 1.5

با این نتیجه سوپر استاد بزرگ ارمنی از دور رقابت ها کنار رفت.

 

*وی ئی از چین (2736) 1.5 - دیمیتری یاکوونکو از روسیه (2708) 0.5

با این نتیجه وی ئی چینی به دور دوم صعود کرد.

 

*نیکیتا ویتیگوف از روسیه (2734) 0.5 - پیتر اسویلدر از روسیه (2739) 1.5

اسویلدر با برتری برابر هموطن خود به مرحله بعدی صعود کرد.

 

*رادوسلاو وجتازک از لهستان (2724) 1.5 - شهریار ممدیاروف از آذربایجان (2781) 0.5

شهریار با باخت برابر حریف لهستانی وداع زودهنگامی با مسابقات داشت.

 

لازم به یادآوری است که در مرحله دوم رقابت ها، 8 شطرنج باز باقیمانده رو در روی هم قرار می گیرند تا در نهایت 4 نفر پای به مرحله بعدی بگذارند.

 

جایزه در نظر گرفته شده برای این دور از رقابت های 130 هزار یورو می باشد. دو نفر اول این رویداد مهم جواز حضور در مسابقات جهانی شطرنج را کسب می کنند.

 

رقابت های جایزه بزرگ شطرنج مردان از سال 2008 آغاز شده و معمولا هر دوره این رقابت ها در دو سال برگزار می شود. در بخش بانوان این مسابقات نیز تا به امروز چهار دوره برگزار شده که در دوره چهارم ایران در سال 2015 میزبان رقابت ها بود.

آغاز سری جدید مسابقات سریع جوانان 2019

رقابت فیروزجا و مقصودلو با استعدادهای برتر جهان

علیرضا فیروزجا و پرهام مقصودلو نمایندگان شطرنج ایران در سری جدید مسابقات شطرنج سریع جوانان 2019 هستند.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، سری جدید مسابقات شطرنج سریع جوانان 2019 که توسط سایت chess.com برگزار می شود از شب گذشته آغاز گردید و در نخستین رقابت، "یوردن فان فارست" هلندی با نتیجه 14.5 بر 13.5 برابر آرین طاری استاد بزرگ ایرانی تبار نروژ گذشت و به مرحله دوم صعود کرد.

 

مسابقات شطرنج سریع جوانان 2019 رقابتی است که بین جوانان و استعدادهای برتر شطرنج جهان برگزار می شود و پرهام مقصودلو و علیرضا فیروزجا دو شطرنج باز جهان کشورمان نیز در این رقابت ها حضور دارند.

 

طبق برنامه اعلام شده علیرضا فیروزجا با در 21 مه (31 اردیبهشت) و پرهام مقصودلو در 5 ژوئن (15 خرداد) به مصاف حریفان خود می روند.

گزارش

اقدام جوانمردانه نماینده شطرنج ایران در مسابقات «گرنک» آلمان

فیروزجا حاضر به رقابت با نماینده رژیم اشغالگر قدس نشد

مرد شماره یک شطرنج ایران حاضر به رویارویی با نماینده رژیم اشغالگر قدس در مسابقات بزرگ بین‌المللی «گرنک» آلمان در نشد. به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، دور سوم مسابقات بزرگ بین‌المللی «گرنک» آلمان شب گذشته برگزار شد و علیرضا فیروزجا نماینده شطرنج کشورمان در اقدامی جوانمردانه و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین حاضر به رویایی با نماینده رژیم اشغالگر قدس نشد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که فیروزجا در دو دور گذشته موفق به کسب پیروزی شده بود. با این باخت کار علیرضا فیروزجا برای رسیدن به هدفش یعنی کسب عنوان قهرمانی و جواز حضور در بخش سوپر تورنمنت سال آتی، بسیار دشوار شد. لازم به یادآوری است که پیش از این که آرین غلامی در بخش بلیتس جام ریلتون سوئد در اقدامی جوانمردانه مقابل حریف اسرائیلی حاضر نشد.

برگزاری مراسم اختتامیه لیگ برتر شطرنج

پهلوان زاده: تلاش می کنیم لیگ هر سال بهتر از گذشته برگزار شود

مراسم اختتامیه هفدهمین دوره رقابت های لیگ برتر جام اندیشمندان عصر روز جمعه در محل فدراسیون شطرنج برگزار شد.   به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، مراسم اختتامیه هفدهمین دوره رقابت های لیگ برتر جام اندیشمندان با حضور دکتر احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش، مهندس پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج، مدیران ، مربیان و بازیکنان تیم های شرکت کننده در رقابت های لیگ برتر عصر روز جمعه در محل فدراسیون برگزار شد.   در ابتدای این مراسم پهلوان زاده اظهار داشت: تمام تلاش فدراسیون برگزاری هرچه بهتر و پویا تر لیگ برتر است. تلاش می کنیم کیفیت مسابقات لیگ هر سال بهتر از سال گذشته باشد.   همچنین دکتر احمدی نیز در سخنانی عنوان داشت: فدراسیون شطرنج همیشه یکی از فدراسیون‌های پرکار و پرتلاش کشور بوده که در همه مناسبت‌ها نیز مسابقاتی را برگزار کرده است. در حوزه فرهنگی همه تلاش ما در دو بخش معنا می شود. یکی اینکه ورزشکاران ما اخلاق مدار باشند و دیگری اینکه مسائل فرهنگی همواره در جامعه ورزش لحاظ شود.   در پایان این مراسم با اهدای تقدیرنامه، مدال و جام قهرمانی از تیم های برتر تقدیر به عمل آمد.   لازم به یادآوری است که در پایان رقابت های لیگ برتر تیم سایپا به قهرمانی رسید و تیم های ذوب آهن و چرخ نیلوفری عناوین دوم و سوم را کسب کردند. همچنین با رای تیم های حاضر در مسابقات، تیم دریا برج شیراز به عنوان تیم اخلاق معرفی شد.