خبر فوری: برای اولین بار در تاریخ شطرنج ایران؛ چهار شطرنج باز کشورمان ریتینگ بالای 2600 را کسب کردند انتخاب " مهندس محمد جعفر کامبوزیا " به عنوان نایب رئیس افتخاری فدراسیون جهانی شطرنج " فیده " برای نخستین بار در تاریخ ، شطرنج ایران دارای دو بازیکن به نام های پرهام مقصودلو و علیرضا فیروزجا در جمع 100 شطرنج باز برتر جهان شد اعلام تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی شطرنج؛ خادم الشریعه در جایگاه 15 و مقصودلو در رتبه 67 جهان انتخاب مهندس "پهلوان زاده" به عنوان عضو ارشد و دبیر کمیته قوانین فدراسیون جهانی شطرنج شطرنج در بازیهای آسیایی سال 2022 چین حضور خواهد داشت

آخرین اخبار و رویدادها

پایان دور ششم مسابقات بین المللی شطرنج گیوتای چین

پویا ایدنی در صدر جدول رده بندی ایستاد

پویا ایدنی در پایان دور ششم با اختلاف نیم امتیاز صدر نشین مسابقات بین المللی گیوتای چین شد.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، مسابقات بین المللی گیوتای چین در جریان برگزاری است و تا پایان دور ششم پویا ایدنی نماینده شطرنج ایران صدر جدول رده بندی را از آن خود کرده است.

 

این مسابقات از سری مسابقات معروف به یک راه یک کمربند یا همان راه ابریشم است. دومین دوره این مسابقات از تاریخ 27 فروردین ماه آغاز شده و تا 5 اردیبهشت ماه در محل هتل شرایتون شهر کینهوانگداو چین ادامه خواهد داشت.

 

بازیکنانی از 11 کشور در دو جدول مسترز و چلنجر در 9 دور به روش سوئیسی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.مجموع جوایز بالغ بر 57 هزار دلار می باشد. داور بین المللی کشورمان سامان آرمند قضاوت لاین یک جدول مسترز را بر عهده دارد.

قهرمان پایان مسابقات شطرنج جواهرکاپ رامسر

عنوان قهرمانی به برسا تسلیمی رسید

برسا تسلیمی قهرمان مسابقات شطرنج جواهرکاپ رامسر شد.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، مسابقات شطرنج جواهر کاپ رامسر به پایان رسید و برسا تسلیمی عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

 

این رویداد  به مناسبت نیمه شعبان از تاریخ 28 الی 30 فروردین ماه با حضور 160 شطرنجباز از استان های مازندران ، گیلان ، گلستان ، تهران ، قزوین ، اصفهان ، اراک ، البرز ، آذربایجان غربی ، اذربایجان شرقی ، اردبیل ، کردستان ، زنجان ، کاشان  در 9 دور به روش سوییسی برگزار شد که نفرات برتر به شرح زیر معرفی شدند:

 

مقام اول: برسا تسلیمی

مقام دوم: اتابک اسدی

 مقام سوم: حسین حسندوست

مقام چهارم: نوید هشدار محجوب

مقام پنجم: بهزاد خوشکلامیان

مقام ششم:فرهاد صمصام

مقام اول ریتینگ زیر 1800: سید ماهان خوشکلام

مقام اول ریتینگ زیر 1600: امیررضا عوض پور

مقام اول پیشکسوتان : امیر نوری

مقام اول بدون ریتینگ: مهدی علیزاده مقدم

مقام اول بانوان:  شقایق رضایی

مقام دوم بانوان:  نگین میرزاجانی

مقام سوم بانوان: زهرا صدوق

 

لازم به یادآوری است که مسعود شرافتی سرداور این مسابقات را برعهده داشت.

رقابت شطرنج بازان 14 کشور در قائمشهر

آغاز رسمی مسابقات بین المللی قائم کاپ با حضور 350 بازیکن

مسابقات بین المللی قائم کاپ با حضور  قریب به 350 شطرنج باز در سه جدول استادان, نوجوانان زیر 14 سال و ریتینگ زیر 2100 در شهر قائم شهر از روز 31 فروردین ماه با حضور 14 کشور آغاز گردید.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، کشورهای ارمنستان, افغانستان, آذربایجان, لبنان, پرتغال, سوریه, اتریش, چین, گرجستان, عراق, مالزی, نپال, روسیه و ایران در این مسابقات نماینده دارند.

 

در جدول استادان که با حضور 51 شطرنج باز برگزار می شود استاد بزرگ روس پاول پوکتاروف با ریتینگ 2640 در جدول استادان شانس اول قهرمانی می باشد, استادان بزرگ مسعود مصدق پور 2534, احسان قائم مقامی 2531, کنستانتین شنوا از گرجستان 2521, آرین غلامی 2520 و لوون بابوجیان 2487 از کشور ارمنستان شانس های بعدی قهرمانی بر اساس ریتینگ می باشند.  این مسابقات در 9 دور و تا روز جمعه 6 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. لینک نتایج مسابقات : http://bit.ly/2XxSiPF

 

در جدول بازیکنان با ریتینگ زیر 2100, 113 شطرنج باز از 6 کشور جهان حضور دارند که  استاد بین المللی شاهین مهندسی بار ریتینگ 2092 شانس اول قهرمانی می باشد .

 

در جدول بازیکنان نوجوان زیر 14 سال 190 شطرنج باز حضور دارند که ماردین سلیمی از استان کردستان با ریتینگ 1764 شانس اول قهرمانی می باشد.

گزارش

پایان سریع و برق آسای مسابقات قهرمانی نونهالان و نوجوانان آسیا

نمایندگان ایران صاحب 7 مدال طلا، نقره و برنز شدند

مایندگان کشورمان در مسابقات قهرمانی سریع و برق آسای آسیا که در روزهای 13 و 14 فروردین ماه برگزار گردید موفق به کسب 7 مدال رنگارنگ شدند.   به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، نمایندگان کشورمان در مسابقات قهرمانی سریع و برق آسای آسیا که در روزهای 13 و 14 فروردین ماه برگزار گردید موفق به کسب 7 مدال رنگارنگ شدند که اسامی آنها به شرح زیر است:    بخش سریع 2 مدال توسط: مدال نقره باراد یگانی در رده زیر 8 سال پسران مدال برنز آرمین صمیمی در رده زیر 8 سال دختران در بخش برق آسا  5 مدال توسط: پروا بهزاد نظیف مدال طلا در رده زیر 14 سال دختران وصال حامدی نیا مدال برنز در رده زیر 18 سال دختران امیر رضا پور آقا بالا مدال برنز در رده زیر 16 سال پسران پرنیان قمی مدال نقره در رده زیر 14 سال دختران عسل ابراهیمی مدال نقره در رده زیر 10 سال دختران کسب گردید. مسابقات بخش استاندارد پس از بخشهای سریع و برق آسا در 9 دور سوییس برگزار خواهد شد. سایت نتایج مسابقات

پایان رقابت های شطرنج شارجه

فیروزجا در رده چهارم ایستاد و مقصودلو هشتم شد

رقابت های شطرنج مسترز شارجه، با ایستادن فیروزجا در رده چهارم و مقصودلو در جایگاه هشتم به پایان رسید. به گزارش روابط عمومی فدراسیون شطرنج، دور نهم (پایانی) رقابت های شطرنج مسترز شارجه امشب (شنبه دهم فروردین ماه) برگزار شد و نمایندگان ایران صاحب 5 پیروزی، یک تساوی و 2 شکست شدند. در مهمترین دیدار این دور علیرضا فیروزجا برابر حریف چینی اش به برتری رسید و مقصودلو شطرنجباز هندی را شکست داد. بدین ترتیب در پایان رقابت های شطرنج مسترز شارجه فیروزجا با کسب 7 امتیاز در رده چهارم ایستاد و مقصودلو با 6.5 امتیاز در رده هشتم قرار گرفت. همچنین عسگری زاده با کسب 6، ایدنی، لرپری زنگنه و درینی با 5.5 امتیاز به ترتیب رده های 22، 41، 42 و 49 را کسب کردند. در این جدول اینارکیف روس (2692) ، وانگ هائو چینی (2718) و کریوروچکو اوکراینی (2680) با کسب 7 امتیاز رده های اول ، دوم و سوم را بدست آوردند. پرهام مقصودلو، علیرضا فیروزجا، پویا ایدنی، شاهین لرپری زنگنه و پوریا درینی استادان بزرگ ایرانی حاضر در این مسابقات بودند. همچنین نژادشیرازی، عسگری زاده، پورموسوی و خضریان دیگر ایرانی های حاضر در شارجه به حساب می آمدند.